21 Haziran Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Featured Video Play Icon

Babalar günü Turkish4Sevgi ve Emekleri İçin Babalarımıza Teşekkürler!

21 Haziran Babalar gününde, bilgisini çocuklarına aktarmayı görev bilen, her fırsatta hayat dersi vermeyi ihmal etmeyen, çocuklarını ayaklarının üzerinde en çok görmek isteyen insanlardan birine teşekkür ediyoruz.  Sevgi ve emekleriyle, bugün olduğumuz kişiler olmamıza yardım ettiler etmeye de devam ediyorlar.

 

6 Çocuk Babası William İçin

Babalar günü Turkish4Pek çok özel günün olduğu gibi, 21 Haziran Babalar gününün de bu belirli günde kutlanmasının bir sebebi var elbette. 1910 yılının Haziran ayında, Spokane, Washington’da yaşayan Sonora Smart Dodd, anneler günü gibi babalar için de bir gün olmasını diliyordu. Sebebiyse, babasına ve onun gibi diğer babalara teşekkür etmek istemesiydi. Sivil Savaş gazisi olan babası William Jackson Smart, eşi son çocuklarını dünyaya getirirken vefat ettiği için, altı çocuklarını da kendisi büyütmüştü. Bu elbette hiç de kolay bir iş değildi. Başta yalnızca küçük çevrelerinde kutlanan Sonora’nın Babalar Günü fikri, zamanla tüm Amerika’da kabul gördü. Zamanla babalar günü fikri, babalarla çocuklarının arasındaki bağı güçlendirecek bir fırsat olarak görülmeye başlandı. Aile kavramının tek şekilde gelmediğinin de bir gösterisiydi bu gün.  Aynı zamanda babalık görevini layıkıyla yerine getirenlere de bir teşekkür olacaktı. Böylece Amerikan başkanı Richard Nixon, 21 Haziran Babalar Gününün 1972 yılında ulusal tatil edilmesini kabul etti.

Babalar günü Turkish4

Babalar günü de pek çok özel gün gibi hediye almanın zorunlu olduğu ve etrafın reklamlarla dolduğu bir gün haline geldi. Ama illa ki bu yolu takip etmek zorunda değilsiniz. Nasıl her ilişki farklıysa, teşekkür etme ve hediye seçimi de size özgü olsun. Babanızla aranızdaki bağı hatırlatan, ailenize özel anılara gönderme yapan hediyeler hazırlayabilirsiniz.

 

İşte bu babalar gününde babanıza teşekkür etmek için yapabilecekleriniz!Babalar günü Turkish4

  • Alışıldık, bize reklamlarla dayatılan hediyelerden siz de sıkıldıysanız, bu fikir tam size göre! Covid19 dolayısıyla evlerdeyiz. Siz de babanızla aynı evde olmayabilirsiniz ve bu sebeple görüşemiyor olabilirsiniz. www.myfairy.org ‘a giderek, ona olan duygularınızı bir video mesajı olarak bırakabilirsiniz. Belki size küçükken anlattığı bir hikâyeyi ya da masalı bu kez siz ona anlatabilirsiniz. Hayat bir döngüdür sonuçta!
  • İzole bir şekilde evlerimizde olduğumuz bu günlerde, dışarıdan bir hediye almaktansa evde babanıza bir mektup yazabilirsiniz!
  • Babalar günü Turkish4Eliniz el işine yatkınsa, ikinizin de çok az giydiği tişörtlere aynı süslemeleri yapıp bir baba çocuk tişörtü yapabilirsiniz!
  • Yatağa kahvaltı sadece annelere gitmez ya! Domates, salatalık çay ve tost! Leziz!
  • Babanız da siz de sıkı film izleyicisiyseniz, bu 21 Haziran’ı evde sinema günü yapabilirsiniz. Küçük kâğıtları sinema bileti şeklinde de hazırlayabilirsiniz. İşte bu güne özel birkaç film önerisi! (tıklayabilirsiniz)

 

4 Harf 2 Hece: Baba kelimesi nereden geliyor? Babalar günü Turkish4

Baba kelimesi, bebeklerin konuşmaya geçme evrelerindeyken çıkardığı seslerden oluşmuştur. Pek çok dilde ‘’baba’’  kelimesi benzer kelimelerle kullanılmaktadır. İlk anlamı “çocuğu olan erkek” olsa da , kelimenin bir diğer anlamı “koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse” dir.

Artık babalar, çocuklarına sevgilerini daha açık bir şekilde ifade edebiliyorlar. Bunun sonucunda da çocuklarıyla iletişimleri çok daha kuvvetli oluyor. Çocuk yetiştirme ve ev işleri konusunda akla ilk gelen kişinin kadın olması da değişiyor. Artık babalar da ev işlerini yapmak istiyor. Böylece, aile içindeki herkesin ne kadar önemli olduğu gerçeği görülmüş oluyor.

Birbirimizden ayrı düştüğümüz, uzaklığın daha da hissedildiği bu günlerde, bu 21 Haziran Babalar gününde, en büyük hediye içten bir kucaklaşma belki de.

Babalar günü Turkish4 Babalar günü Turkish4 Babalar günü Turkish4 Babalar günü Turkish4

 

Turkish4 ailesi olarak tüm babaların babalar gününü kutluyor, onlarla bol sohbetli ve kucaklaşmalı günlerde buluşmanızı diliyoruz!

Bu yazının İngilizce çeviri için tıklayınız:

 

Yazan: Esra Nur Elmas

Haziran 2020