19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü

Featured Video Play Icon

Birden Fazla Hayat Yaşayanların Günü

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü geldi mi, durup düşünüyor insan: sahi kaç hayata dokunup, kaç hayat yaşayabilir tek bir insan? İnsanlık tarihi boyunca, zorlukların karşısında birlik olup güçlenmiş insan, kendisinden başka hayatlara dokunduğunda ölümsüzlüğü yakalamış oluyor. İnsan doğuluyor elbette ama belki de asıl marifet insan kalabilmekte.  Bu 19 Ağustosta işte tam da bunları başaranlara bakıyoruz. İnsan kalabilenlere ve bize bunu öğreten gerçek hayat kahramanlarına…

Bir Ağustos Günü Öğleden Sonra, Otel Kanal’da Patlayan Bomba

19 Ağustos 2003’te öğlen saatleriydi. Otel Kanal’da bir bombanın sesiyle sarsıldı insanlık. Birleşmiş Milletlerin Irak’ın Bağdat şehrindeki merkezi ve içindeki insani yardım personeli hedef alınmıştı. İhtiyacı olan insanlara yardım etmeye giden insanlardı onlar.

Patlama sonucu 22 kişi hayatını kaybetti. 100’den fazlası da yaralandı. BM Genel Kurulu, hayatını kaybeden yardımsever insanları ve emeklerini anmak, hatıralarına saygılarını sunmak için, 19 Ağustos’u İnsani Yardım Günü olarak belirledi. Böylece, kendi hayatlarını tehlikeye atarak başkalarının hayatlarını iyileştiren insanlar unutulmayacak, emekleri daima hatırlarda kalabilecekti.

İnsanlığın Gerçek Anlamını Öğretenler

En zor anlarımızda, dünyadaki ışık azalır, acılar kocaman olur gözlerimizde. Çoğu zaman korkularımız var olan gücümüzü gölgeler ve elimiz boşlukta asılı kalır. İnsani yardım görevlileri, tam da bu anlarda o boşta kalan ele uzanıp sımsıkı tutan insanlardır. Birlik olunca hayatın nasıl da değişebileceğini gösterirler.  “Korkma, ben burada, yanındayım. Senin için geldim!”

Ailelerini, dostlarını, ülkelerini geride bırakarak daha önce hiç ayak basmadıkları, dillerini bilmedikleri ülkelere gidenler var bu dünyada. Peki, ne için? Oradaki ülkede yardıma ihtiyacı olan insanlar var. İnsani yardım görevlileri için, bu insanların dilleri, dinleri, ten renkleri ve dış görünüşlerinin hiçbir önemi yok. Önemli olan tek şey, o an ihtiyacı oldukları şeyi onlara ulaştırabilmektir.

El ele, Omuz omuza, Birlikte Daha Güçlü İnsanlar

Türkçe’de birlik ve beraberliği en güzel anlatan sözlerden biri “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”’ sözüdür. Bu, birlik beraberliğin önemini vurgulayan bir atasözüdür. Tek elimizle alkış sesi çıkartamayız, ama iki elimizle bunu yapabiliriz. Tıpkı bunun gibi, bize yalnızken zor hatta bazen imkânsız gelen şeyleri, güvendiğimiz, sevdiğimiz insanlarla başarabiliriz.  En karanlık anlarımızda parıldayan küçük yıldızlar gibi, gecemizi aydınlatır bu insanlar. Böylece sabah doğup bizi ısıtacak güneşi beklerken biraz daha iyi, biraz daha güvende hissederiz. İnsanlık dendiğinde, daha umut dolu olur, bir başkası zor durumda kaldığında, yardım eden bu kez biz oluruz.

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü, her biri durmadan parıldayan yıldız insanlara adanmış bir gündür. Hayatlarımıza şöyle bir bakarsak, onları görebiliriz. Kendimiz de onlardan biri olabiliriz. Böylece hayat ve getirdiği zorluklar o denli korkutucu olmaz, aşılabilecek tepelere dönüşürler. Birlikte daha güçlüyüz sonuçta, sizce de öyle değil mi?

Turkish4 olarak, dünyadaki yardımsever tüm insanların 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Gününü kutluyor, bu yolda hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz. Işığınız, ihtiyacı olan herkesin üzerinde parlamaya devam etsin!

 

 

 

For English  translation click here

Yazan: Esra Nur Elmas

Ağustos 2020