24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun YDOT Öğretmenleri!

Turkish4 YDOT Çalıştayı

Değerli YDOT Öğretmenleri,

24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun!

Yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğretmenliği çiçeği burnunda bir alan. Bu nedenle yıllık plan, ders kitabı, etkinlik kitabı ve her türlü ders materyali konusunda zorlandığınızı biliyoruz. Sizler, örneğin Matematik, Coğrafya, İngilizce, Edebiyat öğretmenlerimizden çok daha fazla çabalamak ve üretmek zorundasınız. Tanıştığımız çoğu yabancı dil olarak Türkçe öğretmeninin bu zorluğu göğüslediğini ve ders materyallerini çeşitlendirip öğrencilerinin kazanımlarını arttırmak için çabaladığını görüyoruz ve onları takdir ediyoruz. Diğer yandan çeşitli nedenlerle artık daha fazla çabalamak ve fedakarlık göstermek istemeyen, gücünün tükendiğini düşünen öğretmenlerimizin olduğunun da farkındayız.

basöğretmen ve harf devrimi

Türkiye Cumhuriyetinde Öğretmenler Gününün neden 24 Kasım’da kutlandığını lütfen hiç unutmayınız. Başöğretmen, Arap alfabesini kullanan bir topluma sadece 3 ayda yeni Türk alfabesini öğretme kararlılığını göstermiş. 1 Kasım 1928 tarihinde yeni Türk alfabesi TBMM’de kabul edilmiş, 3 Kasım günü kanun yürürlüğe girmiş ve 1 Ocak 1930 itibariyle devlet dairelerinde eski yazıyı kullanmak yasaktır denmiş. Millet Mektepleri 24 Kasım 1928’de açılmış.  Üstelik bilgisayar, yazıcı, internet ve akıllı tahta da yokmuş. (Bu son cümle gülümsemeniz içindi. Eğer gülümsemediyseniz o da kabulümüz. Yazıyı ciddiyetle okuduğunuzu gösterir. Teşekkür ederiz!)

17 Kasım tarihinde İzmir’de gerçekleştirdiğimiz Turkish4 I. Yabancı/İkinci Dil Olarak Türkçe Çalıştayı’na katılan Mehmet Demircan öğretmenimiz ile tanıştık. Kendisi Piktes (eski adıyla Pictes) “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında Gaziantep’de Suriyeli öğrencilere Türkçe öğretiyor. Sınıf öğretmeni olarak mezun olan bu değerli eğitmenin öğrencilerine Türkçe öğretmek için gösterdiği insanüstü çaba ve yoktan var ettikleri bizleri hem hayran bıraktı hem çok duygulandırdı. Yeniden ve umutla kavradık ki; bir öğretmen isterse, öğrencilerini ve mesleğini severse, ülkesinin geleceğini düşünürse tüm zorluklara rağmen büyük fark yaratabilir. Çok yaşa Mehmet Öğretmen!

Turkish4 YDOT Çalıştayı

Turkish4 YDOT Çalıştayı Turkish4 YDOT Çalıştayı

Sizlere, yine çalıştayda tanıştığımız ve bizleri gerek yaratıcı kalemi gerekse olağanüstü motivasyonu ile etkileyen Cemal Melik Dıvarcı Hocamızın şiirini hediye etmek istiyoruz. Kendisi Türk Dili ve Edebiyatı doktora öğrencisi, editör, yazar, şair ve YDOT Eğitmenidir. Ricamızı kırmayarak 24 Kasım Öğretmenler Günü için yazdığı bu güzel şiir ve Turkish4 ailesine kattığı değer için teşekkür ederiz.

 

Türkiye’dir Öğretmen

 

Öğretendir öğretmen

Saymayı, alfabeyi

Sevdirendir öğretmen

Dünyayı, aileyi

 

Güldürendir öğretmen

Yüzünü, gökyüzünü

Söyletendir öğretmen

Bu yurdun türküsünü

 

Duyurandır öğretmen

Dünyaya Türkçemizi

Anlatandır öğretmen

Bu güzel dilimizi

 

Türkiye’dir öğretmen

Bilsin bunu çocuklar

Bekleyendir öğretmen

Gelsin bütün çocuklar

 

Cemal Melik DIVARCI

 

Turkish4 Ailesi olarak tüm eğitimcilerin, özellikle de Yabancı Dil olarak Türkçe öğretmenlerinin Öğretmenler Gününü kutluyoruz.

Güzel Türkçemizi tüm dünyaya ve ülkemize uyum sağlamaya çalışan herkese öğrettiğiniz için teşekkür ederiz.

“Türkiye’dir Öğretmen”

Sizlerle ve sayenizde farkındayız.